Pielęgnacja skóry naczynkowej

zoltaczka typu b

Skóra naczynkowa jest bardzo podatna na działanie szkodliwych czynników. Na problem z tzw. Pajączkami uskarżają się głównie kobiety. Dermatolodzy do dzisiaj nie znają wszystkich przyczyn powstawania „pajączków”. Zaobserwowano jednak, że skłonność do nich może być dziedziczna. Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Podstawą jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami. Podczas słonecznych dni trzeba odpowiednio ochraniać skórę przed działaniem promieni słonecznych. Dotyczy to jednak nie tylko lata, ale również i zimy. Osoby z cerą naczynkową powinny unikać wizyty w solarium. Niedozwolone są także gorące kąpiele oraz wizyta w saunie. Niekorzystne oddziaływanie na skórę naczynkową ma również wiatr i mróz. Bardzo niebezpieczne są nagłe i gwałtowne zmiany temperatur. Takie skoki temperaturowe tylko zaostrzają problem. Wbrew pozorom przebywanie w ciepłych pomieszczeniach również nie jest wskazane.

Niezwykle istotne w pielęgnacji skóry naczynkowej jest dobór odpowiednich kosmetyków. Najlepiej wybierać takie, które pozbawione są substancji zapachowych czy parabenów. Związki te mogą spowodować rozszerzenie się naczynek krwionośnych, a w konsekwencji doprowadzić do powstania „pajączków”. Podczas mycia cery naczynkowej należy bezwzględnie unikać stosowania mydła. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie delikatnego mleczka lub żelu. Mokrą twarz najlepiej osuszać za pomocą papierowych ręczników. Czynność tą trzeba jednak wykonywać bardzo delikatnie. Dzięki temu unikniemy dalszego podrażnienia.